Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Laparoskopik Tüp Mide ameliyatı. Şişmanlığın cerrahi tedavisinde obezite ameliyatlarında primer olarak tercih edilen yöntemlerdendir. Ameliyatın laparoskopik olarak yapılması, geleneksel açık cerrahiye oranla anestezi sürecini kısaltmaktır. Hastanın daha az ağrılı, daha konforlu bir süreç geçirmesini ve daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)
Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)
Tüp Mide Ameliyatında (Sleeve Gastrektomi) Uygulanan Cerrahi İşlem Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) ; mide hacmini küçültme esaslı bir ameliyattır. Mide hacmini kısıtlayıcı bir metot olarak da ifade edilebilir. Hastaya anestezi altında, karın bölgesinde kesi yapılmadan ufak deliklerden girilerek laparoskopik olarak yapılan bir ameliyattır.

Midenin 2/3’ lük kısmı çıkartılarak mide hacmi azaltılmaktadır. Geriye kalan mide hacmi 100-150 ml kadar (1 çay bardağı) olup, kabaca şekli tüp biçimindedir. Midede darlık oluşmaması veya fazla mide duvarının bırakılmaması için mide nazogastrik tüp yardımıyla kalibre edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) İle Kilo Kaybı

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatı sonrasında 2 temel faktör kilo kaybını sağlamaktadır.

1. Faktör – Hacim Küçülmesi: Midenin 2/3’lük kısmının çıkartılmasıyla geriye kalan hacmin küçülmesi, kısıtlanması; gıda alımını azaltmaktadır. Ayrıca azalan mide hacmi sayesinde az gıdayla doygunluk hissi artar.

2. Faktör–Hormonal Etki: Açlık hissini uyaran Ghrelin hormonunun salgılandığı alan olan mide dokusunun çıkarılmasıyla iştah azalması sağlanır. Ghrelin; iştahı arttırdığı, gıda alımını arttırdığı ve yağ depolanmasını teşvik etmesi sebebiyle “Açlık Hormonu” olarak isimlendirilmiştir. Ghrelin obez kişilerde daha yüksek seviyelerde bulunmaktadır. Obezite cerrahisi geçiren kişilerin ghrelin seviyesi, normal diyet ve egzersiz gibi yollarla kilo vermeye çalışan kişilere oranla çok daha düşüktür.

Tüp Mide Ameliyatından Beklediğimiz Sonuç Nedir?

Tüp mide ameliyatı, mideyi küçülterek kilo verilmesini hedefleyen bir ameliyattır. Obezite cerrahisi ortalama olarak fazla kilonun %50-75’ inin kaybı başarılı ve olası bir hedeftir. Bu hedefe 1 yılın sonunda ulaşılabilmektedir. Ancak kilo verme hızı ve devam süreci; genellikle hastanın yaşı, cinsiyeti, yandaş hastalıkları, beslenme alışkanlıkları ile çok ilgilidir. Ameliyat sonrası süreci yönetebilmek ve yaşam tarzı değişikliklerini gerçekleştirebilmek sizi başarıya ulaştıracaktır.

Tüp Mide Ameliyatının Avantaj ve Dezavantajları
  • Ameliyatın yöntem olarak en büyük avantajı; gıdaların sindirimde izlediği yol itibariyle bağırsaklarda bir müdahale yapılmadığından emilimlerinde bir değişiklik olmamasıdır. Mide-bağırsak doğal yolu korunduğundan, bağırsaklarda emilim bozukluklarına ilişkin ciddi bir problem yaşanmaz. Ancak mide hacminin kısıtlanması ile bazı vitaminlerin emiliminde rol oynayan faktörler nedeniyle özellikle B12 vitamini ve Demir (Fe) takviyesi için takipte olunmalıdır.
  • Açlık hormonu Ghrelin seviyesinin düşmesi ile birlikte; özellikle ameliyat öncesinde aşırı porsiyonlarda yemek yiyen kişilerde yeme-içme miktarında ciddi azalma sağlar.
  • Vitamin ve mineral eksiklikleri diğer yömtemlere oranla çok daha az ortaya çıkar.
  • Dumping Sendromu (Hızlı gastrik boşalma) engellenmiş olur. Besinler mideyi daha geç terk ettiği için daha uzun süre tokluk hissi yaşanmaktadır.
  • Komplikasyon ve hayat konforunu bozan yan etkileri çok düşük bir yöntemdir.
  • Uzun dönemde başarısız hastalarda 2.bir girişime (revizyon) geçiş yapılmasını mümkün kılar.
  • Hacim küçültme amacıyla yapılan cerrahi işlemde, midenin büyük kısmı çıkartıldığından geri dönüşümü olmayan bir ameliyattır.
  • Ameliyat başta hekim olmak üzere tecrübeli, deneyimli bir ekip tarafından yapılması gereken ciddi bir süreçtir
  • Uzun dönemde, özellikle gastrik bypass ameliyatına göre kilo vermede başarısızlık ihtimali olabilen ameliyattır. Özellikle ameliyat sonrası kalorisi yüksek ve rahatça tüketilebilen çikolata, dondurma, alkol vb. gıdaların tüketimiyle kilo verme durabilmektedir.
  • Ameliyat sonrası önerilen kurallara uyulmaması, özellikle katı-sıvı ayrımına (30 dakika kuralı) dikkat edilmediğinde uzun dönemde mide genişleyebilmektedir.
Tüp Mide Ameliyatı Güvenli mi? Riski Var mı?

Her ameliyatın bir komplikasyon oranı vardır. Ancak laparoskopik yöntemle yapılan tüp mide ameliyatında düşük-orta risk grubunda sayılmaktadır. Tüp mide ameliyatında; dünya serilerinin verilerine bakıldığında komplikasyon görülme oranı %1 civarındadır yani oldukça düşüktür. Temelde sayılabilecek 2 risk vardır. Kanama ve kaçaklar. Ancak zamanında tanı konursa, tedavi edilebilir bir süreç olmaktadır. Oranı çok düşük olsa da sayılabilecek diğer komplikasyonlar emboli, solunum problemleri ve organ yaralanmalarıdır.

Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Hastalar ameliyat sonrası erken ve geç dönem takiplerine kesinlikle devam etmedirler. Erken dönem takibin amacı; geçirilen cerrahi operasyondan sonra bedenin kendini onarması ve sorunsuz bir şekilde iyileşmesini sağlamaktır. Geç dönem takibi ise; hastanın yaşam alışkanlıklarını değiştirip fazla kiloların sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde verilmesini sağlamak ve kilo problemini radikal bir şekilde ortadan kaldırmaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2022

Morbid obezite ve beraberinde getirdiği sağlık sorunları ile mücadele eden ve tedavi için ameliyat düşünerek kliniğimize başvuran hastalarımızın merak ettiği soruların başında ameliyat fiyatları gelmektedir.

Obezite cerrahisinde sıklıkla uygulanan yöntemlerin başında halk arasında tüp mide olarak bilinen Sleeve Gastrektomi yöntemi gelmekle birlikte bu ameliyatın fiyatı birçok faktöre göre değişmektedir. Bu faktörler; doktor ücreti, ekip ücreti, malzeme ücreti, hastane ücreti, yoğun bakım ücreti, refakatçi kalış ücreti, ekstra ücretler, ameliyat sonrası hasta takibi olarak sayılmaktadır.

Ameliyatı yapacak olan doktorun ünvanı, meslekteki tecrübesi ve özellikle de spesifik bir uzmanlık gerektiren obezite cerrahisindeki tecrübesi ameliyat ücretlerini etkileyen en önemli faktörlerden birisi olacaktır. Doktorun başarılı olması, komplikasyonlara müdahale edebilmesi tercih sebebi sayılmaktadır.. Bununla birlikte ameliyatınıza özel olarak gelen her bir ekip üyesinin ayrı bir ücrete tabi olduğunu unutmamak gerekir.

Ameliyatınızda kullanılan malzemenin markası, kalitesi, malzemenin yerli veya ithal olması, eğer malzeme ithal ise o anki döviz kuru malzeme ücretlerini direk etkileyen faktörlerdendir.

Hastanenin devlet hastanesi, üniversite hastanesi ya da özel hastane olması, hastanenin özellikleri ve hastanenin fiyat politikası da; ameliyat ücretini etkileyen faktörler arasındadır. Her hastanenin kendi belirlediği refakatçi kalış ve refakatçi yemek ücreti farklıdır. Refakatçinin masrafları, kaldığı gün ve hastanenin belirlediği günlük ödemeye göre değişmektedir.

Ameliyat sonrası takip gerektiren bu gibi ameliyatlarda, belirli süre ile yapılan doktor, diyetisyen ve psikiyatri takip kontrolleri de ameliyat ücretini etkileyen faktörlerden birisidir.

Tüp mide ameliyatı olmayı düşünen hastaların ameliyat fiyatlarını kıyaslarken tüm bu faktörleri öğrenmeleri ve bu kapsamda değerlendirme yapmaları daha sağlıklı olacaktır.


This error message is only visible to WordPress admins

Error: Invalid Feed ID.


Gaziantep ve Mardin'de elim kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralı olan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. #gaziantep #mardin

Gaziantep ve Mardin'de elim kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralı olan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.
#gaziantep #mardin

Obezite ameliyatı süreci zorlu geçer mi, psikolojik destek veriliyor mu? Ameliyat sonrası diyet veriliyor mu? Mide balonu nedir? Mide bypass ameliyatı nedir? Prof. Dr. Oktay BANLI TRT Türk ekranlarında soruları cevaplıyor... #obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #oktaybanlı #yenihayatlar #TRTTürk #sağlıkolsun

Obezite ameliyatı süreci zorlu geçer mi, psikolojik destek veriliyor mu? Ameliyat sonrası diyet veriliyor mu? Mide balonu nedir? Mide bypass ameliyatı nedir?
Prof. Dr. Oktay BANLI TRT Türk ekranlarında soruları cevaplıyor…
#obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #oktaybanlı #yenihayatlar #TRTTürk #sağlıkolsun

155 kilo ile ameliyata giren hastamız Ömer Bey bir yılda 60 kilo vererek 95 kiloya indi. Kendisini tebrik eder yeni hayatında başarılar dileriz. #obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #oktaybanlı #yenihayatlar #artıkbenimdeyenibirhayatımvar

155 kilo ile ameliyata giren hastamız Ömer Bey bir yılda 60 kilo vererek 95 kiloya indi. Kendisini tebrik eder yeni hayatında başarılar dileriz.
#obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #oktaybanlı #yenihayatlar #artıkbenimdeyenibirhayatımvar

Obezite tedavisinde yaş sınırı var mı? Mide küçültme ameliyatıyla diyabet hastalığı düzelir mi? Mide botoksu nedir? Mide botoksu kaç kez yapılabilir ve güvenli midir? Prof. Dr. Oktay BANLI TRT Türk ekranlarında soruları cevaplıyor... #obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #oktaybanlı #yenihayatlar #TRTTürk #sağlıkolsun

Obezite tedavisinde yaş sınırı var mı? Mide küçültme ameliyatıyla diyabet hastalığı düzelir mi? Mide botoksu nedir? Mide botoksu kaç kez yapılabilir ve güvenli midir?
Prof. Dr. Oktay BANLI TRT Türk ekranlarında soruları cevaplıyor…
#obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #oktaybanlı #yenihayatlar #TRTTürk #sağlıkolsun

08.02.2022'de 120 kilo ile ameliyata giren hastamız 34 kilo vererek 86 kiloya indi. Kendisini tebrik eder yeni hayatında mutluluklar dileriz. #obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #ArtıkBenimdeYeniBirHayatımVar #YeniHayatlar #bariatrikcerrahi #tüpmide #gastricbypass #midebypass #şekerameliyatı #midebotoksu #mideküçültme #sleevegastrectomy #gastrikbypass #diyabet #bariatricsurgery

08.02.2022'de 120 kilo ile ameliyata giren hastamız 34 kilo vererek 86 kiloya indi. Kendisini tebrik eder yeni hayatında mutluluklar dileriz.
#obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #ArtıkBenimdeYeniBirHayatımVar #YeniHayatlar #bariatrikcerrahi #tüpmide #gastricbypass #midebypass #şekerameliyatı #midebotoksu #mideküçültme #sleevegastrectomy #gastrikbypass #diyabet #bariatricsurgery

2. Obezite Cerrahisi ve Diyetisyenliği Kongresi için hazırız. #obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #oktaybanlı #yenihayatlar #tocv #kongre #tocv2022

2. Obezite Cerrahisi ve Diyetisyenliği Kongresi için hazırız.
#obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #oktaybanlı #yenihayatlar #tocv #kongre #tocv2022

Türkiye obezitede Avrupa birincisi... Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Obezite Raporunu açıkladı... Obezite ile mücadele nasıl olmalı... Prof Dr. Oktay BANLI Haber Türk TV'nin sorularını cevaplıyor. #obezitecerrahisi #yenihayatlar #profdroktaybanlı #oktaybanlı #obezite #obesity #haberturk

Türkiye obezitede Avrupa birincisi… Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Obezite Raporunu açıkladı… Obezite ile mücadele nasıl olmalı… Prof Dr. Oktay BANLI Haber Türk TV'nin sorularını cevaplıyor.
#obezitecerrahisi #yenihayatlar #profdroktaybanlı #oktaybanlı #obezite #obesity #haberturk

Erişkin ve çocuk nüfusumunuzun ne kadarı obez durumda? Neden obeziteye yatkın bir toplum haline geldik? Obezite pandemi haline gelecek mi? Kimler obez sayılır? Obezite hangi hastalıkları tetikliyor? Prof. Dr. Oktay BANLI TRT Türk ekranlarında soruları cevaplıyor... #obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #oktaybanlı #yenihayatlar #TRTTürk #sağlıkolsun

Erişkin ve çocuk nüfusumunuzun ne kadarı obez durumda? Neden obeziteye yatkın bir toplum haline geldik? Obezite pandemi haline gelecek mi? Kimler obez sayılır? Obezite hangi hastalıkları tetikliyor?
Prof. Dr. Oktay BANLI TRT Türk ekranlarında soruları cevaplıyor…
#obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #oktaybanlı #yenihayatlar #TRTTürk #sağlıkolsun

Çalışma ve yol arkadaşlarımızın 12 Mayıs Hemşireler Günü Kutlu Olsun. #12mayıs #hemşirlergünü #hemşirelerhaftası #nursesday

Çalışma ve yol arkadaşlarımızın 12 Mayıs Hemşireler Günü Kutlu Olsun.
#12mayıs #hemşirlergünü #hemşirelerhaftası #nursesday

Sayın Prof. Dr. Oktay BANLI Bugün 11.00-12:00 saatleri arasında Türkiye Polis Radyosunda soruları cevaplıyor. Dinlemek için >> https://www.polisradyosu.pol.tr #obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #ArtıkBenimdeYeniBirHayatımVar #YeniHayatlar #bariatrikcerrahi #tüpmide #gastricbypass #midebypass #şekerameliyatı #midebotoksu #mideküçültme #sleevegastrectomy #gastrikbypass #diyabet #bariatricsurgery

Sayın Prof. Dr. Oktay BANLI Bugün 11.00-12:00 saatleri arasında Türkiye Polis Radyosunda soruları cevaplıyor. Dinlemek için >> https://www.polisradyosu.pol.tr
#obezite #obezitecerrahisi #obesity #profdroktaybanlı #ArtıkBenimdeYeniBirHayatımVar #YeniHayatlar #bariatrikcerrahi #tüpmide #gastricbypass #midebypass #şekerameliyatı #midebotoksu #mideküçültme #sleevegastrectomy #gastrikbypass #diyabet #bariatricsurgery

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user 17841402225022819.

Prof. Dr. Oktay BANLI 2022 Tüm Hakları Saklıdır.